ÇIRALI

Çıralı, Antalya/Kemer ilçesine bağlı doğası, denizi ve tarihi özelliklere sahip Ulupınar köyünün mahallesidir. Mavi bayraklı plajı ile sessiz sakin ve dinlenmek için ideal bir tatil bölgesidir. Çıralı, birinci ve ücüncü derece doğal sit alanı kabul edilmesiyle doğallığını kaybetmeyen Antalya-Kemer çevresinde tek bir yerdir. Olympos Beydağları Milli Parkı sınırları içinde yer alan Çıralı, 3. 700 metre kumsalın oluşturduğu sahil şeridinde koruma altındaki deniz kaplumbağalarının (Caretta-Caretta) üreme alanıdır. Kumsal denizden itibaren hafif bir eğim ile yükselmektedir. Onun için sahilden bakıldığı zaman yapılar değil, sadece doğal güzelliklerle yeşillikler gözükür. Sahilin her iki ucu da kayalıklarla belirlenmiştir. Genel olarak, sahil ince taneli kum ve küçük yassı çakıl taş yapısına sahiptir. Kuzeyinde Beydağlarından gelen Sarısu güneyinde ise, Olympos kentinin içinden geçerek gelen Olympos deresi ve Ulupınar çayı denize ulaşmaktadır.

Çıralı, Fethiye’den başlayıp Antalya’da sona eren Likya Yolu üzerinde önemli bir bağlantı noktasıdır. Çünkü, Çıralı’da konaklandığı zaman Çıralı-Tekirova-Maden Koyu-Phaselis parkurunu , Çıralı-Musa Dağı-Adrasan Parkurunu, Çıralı-Ulupınar Parkurunu, Çıralı-Adrasan-Karaöz ( Gelidonya Feneri) Parkurunu da zevkli bir yürüyüş ile tamamlayabilirsiniz. 1999 yılında İngiliz Araştırmacı Kate Clow’in katkıları ile Fethiye Antalya Likya yolunu hizmete açılmıştır.

Ulupınar Çevre Koruma, Geliştirme ve İşletme Kooperatifi, yörede ekolojik tarım ve buna bağlı turizm faaliyetlerini geliştirmek ve aynı zamanda doğa koruma çalışmalarını devam ettirmektedir. Ulupınar-Cirali halkı turizm ve tarım ile uğraşmaktadır. Sezon 25 Mart`ta baslar 15 Kasim a kadar devam eder. Çıralı’da hayat her ay başka ve farklıdır. Ocakta laleler, şubatta açan çiçeği ile badem ağacı, portakal ve limon çiçeğinin kokusu. Bunlar Çıralı’da yaşamın bir parçasıdır…

CHİMERA (YANARTAŞ)

Sürekli yanmakta olan ateşin öldürülen yaratıkların (Typhon ile Ekhidna’nın) birleşmesinden doğan Chimera’nın ağzından çıkan alevler olduğu söylenilmektedir. Chimera önü aslan arkası yılan ortası keçi olan ve ağzından alevler saçan bir yaratıktır. Bizanslı demirciler için kutsal sayılan tapınağın halen kalıntıları Chimera (Yanartaş) da bulunmaktadır. Sürekli yanan bu ateşin aslı yer altı kaynaklarından sızıntı yapan doğal metan gazıdır.

OLYMPOS

Olympos Çıralı sahilinin güney ucunda bulunmaktadır. Helenistik devir’de kurulduğu varlığını ise M. Ö. 2. yüzyılda bastırılan Likya birlik sikkelerinin tanıtımından anlaşıldığı söylenilir. Burada şu an itibari ile birçok bozulmamış tarihi mezarlar, çoğu taşları yıkılsa da tiyatronun varlığı, işlemeli kapı ve niş parçaları halen ayakta. Bizans çağı bazilikası, suru, agora, hamam, gymnasium ve mozaik taşları görülebilir.